Łupki – wrogie przejęcie.

Zacytuję tu fragment artykułu, który nieco mną wstrząsnął:

Według głęboko ukrytych na portalach internetowych informacji wynika, że Ministerstwo Środowiska wydało 101 koncesji na poszukiwanie gazu 25 firmom. Pozornie żadna z koncesji nie należy  oficjalnie do firmy z rosyjskim kapitałem ale – co ostatnio podała  internetowa – „Dziennik Gazeta Prawna w rzeczywistości co piąta jest w rękach rosyjskich firm. Rosjanie uzyskali koncesje przejmując spółki które już miały na nie zezwolenia.  Według ekspertów Rosjanom  może zależeć na blokowaniu eksploatacji polskich złóż, gdyż zagrażają ich interesom.

 I teraz najlepsze.

Polska o tym nie wiedziała. Europarlamentarzyści PO Lena Kolarska-Bobińska i Jacek Saryusz-Wolski dowiedzieli się o tym że już 21 % koncesji jest w rękach rosyjskich od Komisji Europejskiej.

Całość tutaj. Wnioski mam niecenzuralne. Pozostaje mi tylko mieć nadzieje, że Polacy w ciągu ostatnich 4 lat nieco zmądrzeli… Ale jak to mówią: nadzieją matką głupich.

2 uwagi do wpisu “Łupki – wrogie przejęcie.

  1. Tylko póki co, głosy pro-ekologiczne słychać najgłośniej ze strony najbardziej zainteresowanych (np. Niemcy w PE).

    Polskie Ministerstwo Środowiska pisze na ten temat tak:

    „Polska jest przygotowana do tego, żeby w pełni kontrolować proces poszukiwania a w przyszłości wydobywania gazu z łupków dzięki dobremu prawu, systemowym działaniom oraz instytucjom, które czuwają nad stanem środowiska np. w kwestii gospodarki wodnej czy ocen oddziaływania na otoczenie.”

    http://zenobiusz.wordpress.com/2011/10/02/gaz-lupkowy-a-srodowisko/

    Mnie to przekonuje. Eksploatacja tego gazu nie mogła by się odbywać bez umocowania tego w przepisach prawa, a te z tego co wiem, obowiązują.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s