Cython – kompilacja programów w Pythonie mingw-w64 dla Windows.

Dawno nie miałem takiej motywacji do programowania. Cztery dni poszukiwań, grzebania w strzępkach dokumentacji i przykładach. W końcu się udało. Ale od początku. Postanowiłem trochę odświeżyć wiadomości o Pythonie i natrafiłem na Cythona, który mnie zafascynował, ale miałem problem z kodowaniem argumentów programów (sys.argv) do obiektów unikodowych pod Windows (argv w Windows jest w UTF-16, wchar_t **). W żaden sposób nie dało się ich dekodować do Unicode, a binarki dla Linuksa działały bez problemu. Pal licho argv ale to samo dotyczyło kodowania nazw plików. Przetestowałem kilkadziesiąt funkcji C-API Pythona i nic.  Skonwertowanie windowsowych szerokich argumentow (wchar_t **) argv z UTF-16 do UTF-8 wydawało się niemożliwe. Aż w jakimś archiwum ircowym trafiłem na wzmiankę, że bez flagi -municode mingw-gcc nie obsługuje pod Windows poprawnie kodowania linii cmd.

Co ciekawe, od początku wydawało mi się celowe generowanie entrypoint-a przez Cythona dla Windows jako:

int wmain(int argc, wchar_t **argv)

Okazuje się, że po dodaniu -municode do gcc mingw-w64 jako entrypoint traktuje właśnie wmain() i używa odpowiednich wersji funkcji z obsługą unicode. Niestety w mingw-gcc 4.8.1 nie ma opcji -municode i wiele osób pewnie z tego powodu ma problemy.  W gcc-4.8.1 z mingw-w64 działa jak należy, jest nawet o tym informacja na stronie projektu:

http://sourceforge.net/p/mingw-w64/wiki2/Unicode%20apps/

Szkoda, że wcześniej tego nie znalazłem ;(.

aconv

Przykładowa konwersja i kompilacja wygląda tak, w Windows w MSYS:

/c/Python34/Scripts/cython.exe -3 --embed aconv.py
gcc aconv.c -I /c/mingw/python/include/python3.4m -L /c/mingw/python/lib/ -lpyth
on3.4m -municode -o aconv

Podsumowując. Bardzo mnie to cieszy. W Cythonie, poza niemal pełną zgodnością z Pythonem można includować nagłówki z bibliotek w C i bezpośrednio z nich korzystać w modułach pythonowych, z całą dobrocią typów C a pozwala na przyspieszenie kluczowych fragmentów kodu i kompilację nawet całych programów skonwertowanych do C. A w składni wygląda to jak Python.

Pełen respect dla twórców Cythona.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s